Chystáte sa renovovať staré dvere?
Ako na renovácie dverí?
Nič netrvá večne. Tento známy fakt platí dvojnásobne pri mechanicky namáhaných súčastiach vybavenia domácností, ku ktorým dvere neodmysliteľne patria. Dvere neplnia len úžitkovú funkciu, ale sú tiež reprezentatívnym doplnkom každého príbytku. Ak miera ich opotrebenia prekročí určitú hranicu, vyvstane pred nami otázka, čo s nimi. Samozrejme, najjednoduchšie riešenie spočíva v nákupe nových. Čo však robiť, ak sa pôvodných nechceme vzdať? Odpoveď – renovácia interiérových alebo vchodových dverí.
Toto je činnosť, ktorú môžeme prenechať odborníkom, no ak si trúfame, pustíme sa do nej sami.
Spôsob renovácie dverí je priamo úmerný ich opotrebovaniu a poškodeniu a samozrejme tiež aj materiálu, z ktorého sú dvere vyvrobené. Zatiaľ čo plastové dvere sa opravujú iba v prípade poškodenia škrabancami, renovácia starých a častokrát i cenných drevených dverí, to je pre mnohých domácich kutilov priam výzva do boja.
Renováciu dverí môžeme realizovať niekoľkými spôsobmi, najčastejšie sa využívajú dva nasledovné:
- renovácia dverí náterom
- renovácia dverí pomocou samolepiacej tapety či fólie
Ak nie ste práve zručným domácim kutilom, zverte renováciu starých dverí radšej odborníkom s náležitými skúsenosťami. Kontakty na nich nájdete aj v katalógu stavebných firiem a spoločností na portáli Stavebnik.sk
Na stránkach nájdete aj možnosť zaslať firmám, ktoré si z katalógu vyberiete, žiadosť o vypracovanie konkrétnej cenovej ponuky na stavebné práce či produkty.
Renovácia dverí náterom
Aj v súčasnosti ide o spôsob, ktorý ak je prevedený odborne, dokáže priam zázraky. „Reinkarnácia“ dverí prebieha prirodzeným spôsobom a výsledok? Dvere naozaj vyzerajú, ako nové.
Renovácia dverí týmto spôsobom prebieha nasledovne:
Najprv musíme demontovať kľučky a kovanie tak, aby bolo možné z celej plochy dverí odstrániť starý náter. Možností je niekoľko – teplovzdušná pištoľ, elektrická brúska na jemný povrch či brúsny papier. Hlavne pri spôsobe odstraňovania náteru elektrickou brúskou musíme dávať veľký pozor a brusivo nepritláčame, aby nám na ploche nevznikli priehlbiny a nedošlo k deformácií. Renovácia dverí pokračuje vysávaním a čistením. Povrch dverí musí byť totiž zbavený prachu a nečistôt, hlavne mastnoty. Takže po povysávaní prejdeme povrch dverí navlhčenou handričkou, ktorá nepúšťa chlpy. Odmasťujeme pomocou špeciálnych prostriedkov.
Po očistení býva prirodzené, že na povrchu dverí objavíme dodatočne rôzne ryhy a škrabance. Zatiaľ ich necháme tak a budeme sa venovať otlčeným miestam a hlbším ryhám. Tie opravujeme pomocou tmelu a ten po dôkladnom vysušení prebrúsime a následne vyhladíme jemným brúsnym papierom, ktorým tiež prebrúsime viditeľné škrabance, odhalené počas čistenia dverí, zbavených pôvodnej farby.
Poslednou fázou počas renovácie dverí náterom je nanesenie novej farby a následne laku. Dvere sa odporúčajú natierať dvakrát, pričom druhý náter sa vedie v protismere oproti pôvodnému, aby sa predišlo nerovnomernému rozvrstveniu. Pri výbere farby a laku si nechajme poradiť odborníkom v špecializovaných obchodoch. Pred lakovaním musí farba na dverách dôkladne preschnúť. To platí aj po nanesení laku.
Renovácia dverí samolepiacou tapetou a fóliou
Tento spôsob renovácie dverí v domácich podmienkach je pomerne rýchly aj vďaka tomu, že v súčasnej dobe ponúkajú predajcovia špeciálne fólie, určené priamo na renováciu dverí.
Dverové fólie sú vyrábané v štandardizovaných rozmeroch, s akými sa stretávame pri bežných dverách. Veľkým plusom fólií je špeciálne upravený povrch tak, aby nevyzeral príliš umelo, či „tapetovo“. V ponuke motívov fólií na renováciu dverí prevládajú dekory dreva, no môžeme si vybrať aj z iných štýlov a farieb. Renovácia dverí fóliou spočíva v potiahnutí povrchu dverí týmto materiálom. Práca vyžaduje presné meranie a precízne nalepenie bez deformácií a vzniku vzduchových bublín, ináč by nemusel byť výsledok renovácie dverí taký, ako ste očakávali. Podobne sa na dvere naliepajú tapety, no tu ich budete musieť prispôsobovať rozmerom vy.
Ak sa rozhodnete, že renovácia dverí je riešením práve pre vás, pamätajte tiež na to, že obnovu mnohokrát nepotrebujú len dvere samotné, ale tiež kovania a zárubne. Sústreďte sa teda na dvere ako na celok pozostávajúci z niekoľkých častí. A možno sa vám po renovácií dverí bude zdať, že ony sú síce ako nové, no maľovka okolo zárubní teraz pôsobí veľmi staro. A tak budete musieť maľovať. Ale to už je iná téma...
Možno by vás mohol zaujať aj článok o klasických dverách, posuvných dverách a typoch stavebných puzdier Zasúvacie dvere.
Foto: restavraciy.ru
(i.n.)